евонети
dropshipping

Што е dropshipping?
Со dropshipping немате свои производи, туку продавате директно од акциите на некоја друга компанија. Ова значи дека го прикажувате пописот на вашиот добавувач директно на вашата веб-страница. Кога клиентот нарачува производ од вашата продавница, треба да го информирате вашиот добавувач и тој ќе го испрати директно до адресата на вашите клиенти.

Кои производи ги продавам?
Прво изберете дали сакате да продадете 10000 производи одеднаш и само да се коцкате на тоа што функционира или не, или да барате производи со висок квалитет и да ги истражувате. Најдете место каде што ќе се чувствувате удобно, нешто за што знаете или сте заинтересирани. Ова го олеснува истражувањето или помагањето на вашите клиенти кога имаат некои проблеми со производот што сте го продале.

Најдете ниша
Денес во 2022 година има стотици илјадници веб-продавници, за да се истакнете, обидете се да најдете ниша што работи за вас и во која можете да се специјализирате. Луѓето ќе мислат дека сте експерт за вашиот производ затоа што ја имате оваа ниша наместо 100.000 производи во вашиот веб-продавница за која не знаете.

Најдете dropshipper
Најдете сигурен dropshipper со пристоен API. API е скрипта со која можете да ја поврзете вашата продавница. Dropshipper мора да го има следново достапно за вашата продавница.

– Список на сите производи и MRSP (пазарна цена за препродажба) и претпочитајте со мал опис да ги увезете во вашата продавница. Исто така се претпочитаат во категориите за да не мора рачно да ги додавате во различните категории.
– АПи-поврзување со залиха: парчиња на залиха или високи/средни/ниски/не залихи за да не мора рачно да ги ажурирате вашите залихи.
– Api врска за увоз на нарачки за автоматско поставување нарачки.

Некои Api конекции не се задолжителни, туку повеќе убави за да можете да се фокусирате на маркетингот и вашата продавница. На пример, автоматски код за следење и следење додаден на нарачката од клиентите. Меѓутоа, понекогаш сакате да го направите ова рачно, на пример да проверите дали нарачката е платена и да ја ставите на статусот завршен/испратена.

Не сите добавувачи ќе прифатат приспособено ливче за пакување да го испорачаат со нарачката до клиентот. Сепак, секогаш можете автоматски да го испратите листот за пакување до клиентот преку е-пошта автоматски со платената фактура на пример.

Како да го изградите предниот дел на вашата продавница?
Постојат многу системи на интернет за предната страна на вашата продавница, изборот на систем зависи од вашиот буџет, а исто така и од вашето знаење. Веб-продавниците може да одат од 500 до 50.000 во зависност од вашите желби и колку напредни сакате да бидат. На пример вашето онлајн брендирање или специјална содржина за оптимизација.

Започнете од нула со низок буџет и мало знаење.
Започнете да градите со која било програма за веб-градител како shopify. Сепак, имајте на ум дека вашиот добавувач мора да има некаква Api врска со веб-билдерот за подоцна. Или барем да работи API, така што кога ќе остварите профит, можете да ангажирате некој за да ја изгради врската со api за вас. Дознајте како работи веб-билдерот и почнете да ги додавате вашите производи.

Буџет пријателски
Ако имате малку буџет, но не знаете ништо за веб-продавниците, тогаш ангажирајте развивач и побарајте решение со клучот на рака. Дозволете им да изградат предна продавница за вас во shopify, да постават работи и можеби да додадат неколку производи за вашата основна продавница да биде подготвена да додавате производи и содржини. Можете да ангажирате некој на fiverr да го направи тоа за вас почнувајќи од 200 евра - и ќе ја имате продавницата онлајн.

Без глупости
Има многу одлични продавници за shopify таму, некои од нив прават огромен профит и се задоволни со основен веб-градител. Сепак, основниот производител на продавници има некои недостатоци во подоцнежниот рок. Оптимизација за мудар или технички мудар немате многу опции. Само оние кои се дадени од платформата самите тие.
Ова е причината зошто многу сопственици на продавници ги поставуваат во WordPress со Woocommerce. WordPress е одлично скалабилен и многу приспособлив. Ова значи дека не треба да се задржувате на оптимизација или други технички детали. Можеби сте слушнале за Magento, тоа е всушност многу добар мир на софтвер со отворен код. Но, таа е повеќе создадена за поголемите веб-продавници со сопствен инвентар, кои треба да испраќаат 10 илјади пакети дневно. Woocommerce е за помали до средни веб-продавници, па дури и во woocommerce можете да организирате сопствен инвентар ако сакате.

Ако имате техничко знаење, или почнете да учите брзо. Треба да одите со WordPress и да инсталирате woocommerce на него. Има многу теми кои можете да ги купите и инсталирате многу едноставно. Themeforest.com е нешто за почеток.

Кога немате време да поставите добра веб-продавница, но сакате да бидете бесплатни во вашата продавница. Ангажирајте програмер и оставете ги да ја изградат продавницата, вклучително и Api-врска и производи за поставување итн. Примерите за цените навистина зависат од тоа колку е добар веб-програмер/дизајнер. Тие можат да користат основен шаблон и да го менуваат за да одговара на вашиот бизнис. Цените ќе започнат од околу 1500 евра за добра веб-продавница изградена на основен шаблон. Ако сакате да додадете добра содржина за оптимизација, треба да размислите за 20 евра по производ за пребарување на клучни зборови за оптимизација и содржината врз основа на тоа. Ако сакате да имате сопствен дизајн, треба да размислите за 3000 евра - опсегот на цени за почеток. Исто така зависи од тоа кои се вашите желби.

Целосно изработен по нарачка
Ако сакате целосно прилагодена веб-продавница која целосно одговара на вашата инфраструктура и желби, тогаш почетната цена ќе биде 15.000 евра, но може да достигне и до 100.000. Ќе ви треба програмер, дизајнер на предниот дел, пишувач на содржини за почеток, но можете да одите многу понатаму и да ангажирате менаџер на заедницата за вашата мрежа за социјални медиуми и брендирање. Дали сакате да продавате меѓународно, тогаш би можеле да размислите за CDN мрежа за луѓето во Њујорк да имаат брза веб-страница, но исто така и во Кина.

Понатамошни трошоци за размислување
Веб-хостинг е нешто што ви треба, не одете со евтини хостери, туку набавете некој што има почетен пакет од 5 евра месечно. Тоа е затоа што евтините хостери не можат да гарантираат брзина и квалитет, бидејќи нивниот профит е низок, така што тие мора да стават многу други корисници на истиот сервер. Се разбира, нема да размислувате за овие трошоци кога одите со shopify. Ако започнете со веб-хостинг, тогаш подоцна можете да добиете Управуван хостинг vps од добар провајдер. Ова е нешто со што би можеле да ви помогнеме.

Име на домен е името на вашата веб-продавница кога ќе го стават во лентата за адреси. Допаѓа https://www.evonets.net е наш. Ова чини околу 10 до 20 евра годишно во зависност од тоа што TLD сакате. Имаме .net како TLD, но можете да го изберете TLD на вашата земја или да одите меѓународно со .com.

Последно и не помалку важно  Направете резервни копии! Не можеме да ви кажеме колку е важно да правите редовни резервни копии. На нашата платформа имаме резервни копии од 15 минути на базата на податоци на клиентите до дневни целосни резервни копии на нашата целосна серверска инфраструктура. Што се случува ако вашата веб-продавница не може да се поправи откако сте ја скршиле? ќе ги изгубите сите ваши фактури, клиенти, нарачки итн….

 Ако имате какви било прашања, ве молиме контактирајте не на info@evonets.net

mk_MKMacedonian